גישור ללא עורכי דין

גישור לגירושין / גישור משפחתי

הליך גישור לגירושין, המכונה לעיתים גישור משפחתי, הוא הליך וולונטרי ( שני בני הזוג בוחרים בו), אשר מבטיח חיסכון בזמן ובכסף.
הליך גישור מסתיים בדרך כלל בתוצאות טובות יותר עבור המשפחה במשבר.

הליך משפטי בבית המשפט מתאפיין במאבק בין בני הזוג, כאשר כל צד בסיוע עורכי דינו, מנסה לשכנע את בית המשפט / בית הדין בצדקתו ובטעותו של הצד האחר. משמעותו הטבעית של ניצחון צד אחד היא הפסדו של הצד האחר. הליך זה קשה, יקר להחריד, פוגעני, מגביר ומגדיל את הסכסוך הקיים לעיתים למצבי שנאה ולפגיעה קשה בילדי בני הזוג.

לעומת זאת – גישור הינו שיטה ליישוב סכסוכים על ידי השגת הסדר המקובל על צדדים הנמצאים במחלוקת. המטרת בהליך זה היא ליישב את חילוקי הדעות בדרכים של הסכמות ושיח, ובכך לחסוך מזמנו של בית המשפט. המגשרת היא גורם חיצוני המקובלת על הצדדים החלוקים, ותסייע להם להגיע להסכמות.
הליך הגישור הוא הליך של דיון פתוח, חופשי וברוח טובה, היכול להימשך אף מספר פגישות. בניגוד להליכים כגון בוררות, או הליכים משפטיים, יכול המגשר להיפגש עם כל אחד מהצדדים בנפרד. דברים הנאמרים למגשר נשמרים בחיסיון מוחלט, וישיבה במעמד אחד הצדדים היא דרך טובה לרדת לעומקם של הדברים, לחשוף מידע חסוי ועמדות שהיו מוסתרות, מבלי שיהיה חשש כי אלו ישמשו את הצד השני, אלא ישמשו רק את המגשר ככלי לקידום הסכסוך לקראת פתרונו.
כמי שבעבר היתה מגשרת ביחידת הסיוע – יחידת הגישור של בית המשפט לענייני משפחה, אני מציעה גישה הוליסטית : לא רק טיפול "יבש" בהסכם חלוקת ממון והסדרי ראיה אלא בנוסף להסכם המתגבש, גם תמיכה נפשית לבני הזוג המתגרשים. תמיכה כזו בצד הליך הגישור מבטיחה אווירה של פיוס וקבלה, בצד הסכמות נכונות יותר עבור המשפחה, ומניעת נזקים עתידיים. התהליך כמובן גם חוסך זמן יקר, חוסך הוצאות גדולות ומיותרות, ובסופו של דבר, מאפשר להגיע להסכם שהצדדים יחיו אתו בשלום.

כשבני זוג מחליטים להתגרש, הם מוצאים את עצמם עומדים מול מציאות שעומדת להשתנות באופן דראסטי, הן מהבחינה הכלכלית והן מבחינות אחרות.
בנוסף להחלטה הקשה, וההתלבטויות שבאות בעקבותיה, רוב האנשים מתמודדים גם עם תחושות קשות של חרדה, אשמה, כעס ובלבול.
קיימים מספר סוגים של מגשרים: מגשרים ללא השכלה נוספת רלוונטית מלבד הכשרה בגישור, מגשרים שהם עורכי דין, ומגשרים בעלי השכלה והכשרה טיפולית. אני נמנית על האחרונים. כעובדת סוציאלית בעלת תואר שני, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית, אני מתייחסת בתוך תהליך הגישור לרבדים הרגשיים ולמתחים הבינאישיים שחווים בני הזוג.
גירושין הם משבר קשה, וחשוב לדעתי לתת מקום גם למצב הריגשי של כל אחד מבני הזוג, להבין אותו ולהכיל אותו תוך כדי הליך הגישור.
בנוסף, הורים שמחליטים להתגרש עומדים בפני קושי עצום ודילמות מורכבות. עולות שאלות רבות:: איך לספר לילדים?
איך לעזור לילדים להתמודד עם המצב החדש?
איך למזער את הסיכון הריגשי?
בתוך תהליך הגישור אני מייחדת זמן ותשומת לב לשאלות אלה, וגם מספקת להן מענים תוך שימת לב למשפחה הספציפית, לגילאי הילדים, וליחסים בין ההורים. (למשל: האם ההורים נמצאים במצב בו הם מסוגלים לשתף פעולה? האם גילאי הילדים קרובים זה לזה או ההפך: הבדלים גדולים בין הילדים וכד'.).

כמות הפגישות ומחירים
תלוי במספר הפגישות, ובמורכבות. ממוצע הפגישות בהליך 10 פגישות.

נושאים אחרים בהם ניתן להיעזר בגישור:

סכסוכי עזבון וירושה
מינוי אפוטרופוס
סכסוך עסקי בעסק משפחתי
סכסוכי מבוגרים בגיל הזהב
סכסוכים שאינם על רקע כלכלי.