דיכאון

דיכאון מהו?
אנשים מרבים כיום להשתמש במילה דיכאון: כשאדם חווה מצוקה זמנית, עצב מסויים, קושי כלשהו – לעיתים תכופות נשמעת המילה – דיכאון . "אני בדיכאון" היא תשובה שכיחה לשאלת ה"מה שלומך" שלנו.
אבל דיכאון אמיתי הוא תופעה הגורמת להפרעה משמעותית בתיפקוד. אנשים ששרויים בדיכאון מפסיקים לתפקד, מאבדים עניין בסובב אותם, מאבדים את היכולת לחשוב או להתרכז. אחד הסימפטומים הקשים בתופעת הדיכאון הוא תחושת הריקנות. ההרגשה שאין טעם לכלום.
הדיכאון שדורש התערבות טיפולית משפיע על מצב רוחו ותפקודו של האדם במשך שבועיים לפחות. אנשים הסובלים מדיכאון מדווחים על תחושה של עצבות לאורך רוב רובו של היום, כל יום, במשך תקופה של לפחות שבועיים ימים. כמו כן כשאדם סובל מדיכאון, הוא מאבד עניין בדברים שקודם לכן עניינו אותו, מרגיש חוסר תקווה וירידה ביכולת הריכוז שלו.
אנשים הסובלים מדיכאון מדווחים על שינויים בשעות השינה, שינויים במשקל, לעיתים כאבים פיזיים שונים (כגון: כאבי בטן, גב, חזה וראש).
לרוב מתלווה לכל אלו תחושה של כישלון והאשמה עצמית, וכן לעיתים קיימות מחשבות חוזרות על התאבדות.
במקרים של דיכאון המתואר למעלה, יש לפנות לטיפול בהקדם. כיום נהוג לשלב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכו תרפויטי. מחקרים מראים כי השילוב בין תרופות ושיחות מוביל לשינוי הגדול ביותר אצל אנשים הסובלים מדיכאון.
אני סבורה כי יש להתאים את הטיפל למטופל. קיים מגוון רחב של שיטות לטיפול בדיכאון, ובעבודתי אני משתמשת בכלים מהשיטות השונות אותן למדתי במשך השנים.