הדרכת הורים

הדרכת הורים

לידת ילד היא אירוע משמח ומרגש. הורים רבים מבטיחים לעצמם הבטחות שונות לגבי האופן בו יגדלו את ילדם: "לעולם לא אצעק עליו" " לעולם לא אכה" אתן לו את האפשרות לבחור את דרכו" "אתן לו מה שלא נתנו לי". ועוד.
זמן קצר אחרי הלידה מתחילים לצוץ הקשיים הראשונים. הורה טרי הוא לעיתים קרובות אדם עייף ומתוסכל. לא תמיד אנחנו מצליחים להרגיע ולספק את תינוקנו, מכל עבר ניתכות עלינו עצות וביקורת: הסבים, החברים, הקולגות – לכל אחד יש פתרון, וחוסר הביטחון שלנו הולך וגדל.
לעיתים ההורים הצעירים מצליחים לבנות את ההורות שלהם באופן שהם רגועים יחסית ובטוחים בדרכם. אולם לעיתים קרובות מוצאים עצמם ההורים במצבים של חוסר אונים ותחושות של כעס ותסכול עולות כלפי הילד/ים ו/או כלפי בן הזוג השותף. סיבות רבות יכולות לגרום למצבים כאלה:

– קשיים של הילד כגון בעיית קשב וריכוז, קושי מוטורי, קושי שפתי, קושי חברתי בעיות של ויסותי תחושתי ועוד.
– חילוקי דעות בין ההורים.
– התערבות יתר של הסבים.

כשהורים מבקשים להגיע ל  הדרכת הורים, אני רואה זאת כעדות להיותם הורים מיטיבים. בתקופה שאנו חיים, הזמן הוא מוצר נדיר ויקר. הורים רבים אינם מתפנים להדרכת הורים מאחר והם טרודים שעות רבות בעבודה ובמשימות היום יום.
לדעתי, כדי לגדל ילד מאושר יש צורך לפנת לכך זמן. לא זמן איכות אלא זמן אמיתי.
בהדרכת הורים באים כמובן שני ההורים יחד, והשיחה מתמקדת במוקדי הקושי. קיימים שני ערוצים מקבילים בתהליך: ערוץ אחד בו אנו חושבים יחד על פתרונות התנהגותיים לקושי שעולה בשיחה, וערוץ שני בו אני עוזרת להורים להבין את עצמם ואת הקושי שלהם בהתמודדות ספציפית.
למשל: הצבת גבולות היא משימה קשה להרבה הורים. במהלך ההדרכה אני נותנת להורים כלים שיעזרו להם להציב את הגבולות באופן האפקטיבי ביותר. אני מנחה אותם לבחור התנהגות אחת עליה הם יתמקדו ויחד איתם אנו בונים את אופן התגובה הרצוי.
במקביל, אני לומדת להכיר כל אחד מההורים, הרקע ממנו בא, וההתנסות שלו כילד עם הוריו. התנסות זו היא משמעותית ביותר בהבנת האופן בו כל אחד מההורים מגיב אל הילד בהתנהגויות השונות שלו.

נהוג לומר, שאין בי"ס בו לומדים הורות, וזה נכון. בית הספר של כל אחד מאיתנו הוא הבית בו גדלנו. שם התבוננו והפנמנו את האופן בו מתנהגים בתוך משפחה. למידה זו היא טובה ומועילה במידה והבית בו גדלנו היה בית מכיל ומאפשר, שהיחסים בין כל דייריו היו טובים . אך לעיתים קרובות התמונה היא מורכבת יותר: כל אחד מבני הזוג, ההורים הצעירים בא מבית אחר, כל אחד חוה חוויות אחרות, טובות יותר ופחות, וההורות המשותפת מביאה איתה את השוני בציפיות של כל אחד מעצמו ומהשני.
בתהליך ההדרכה לומדים ההורים לבנות את ההורות המשותפת מול הילדים שלהם.