טיפול זוגי

כולנו שמענו בילדותינו אגדות ילדים רבות, שמסתיימות במשפט: "ומאז הם חיים ביחד באושר ועושר עד עצם היום הזה….."
מרבית הזוגות הבאים בברית הנישואין מאמינים במידה מסוימת שאצלם "זה לנצח". האגדות אותן שמענו בעיניים פעורות ובלב הולם, אינן עוסקות בהתמודדות היום – יומית ובצורך להזין, להשקות ולדשן את הזוגיות במהלך השנים. באגדות הנסיכה נשארת צעירה יפה וטובת לב, ואילו הנסיך ממשיך במלחמתו עם עולם הרשע, ומתמיד לחזור לארמונו שמח וטוב לב.
בחיים האמיתיים, לעומת זאת,מיד לאחר החתונה וירח הדבש, נדרש הזוג הצעיר להתמודד עם פרנסה, משפחות מוצא, הריון, לידה, תינוק שדורש תשומת לב, שינויים במראה הפיזי, במצבי הרוח, בעיות בריאות וכן הלאה.

מיכל מאמינה שזוגיות טובה כרוכה בהשקעה הדדית. היכולת לחלוק את החיים עם אדם שגדל במשפחה אחרת, אינה מובנת מאליה. כל אחד מבני הזוג מגיע לנישואין עם עולם של ערכים, אמונות ודפוסי התנהגות משלו. כל אחד מגיע עם מערכת ציפיות מודעת ולא מודעת מבן זוגו. בניית המשפחה החדשה כרוכה בויתורים והתפשרויות של שני הצדדים. לעיתים זה קשה, לעיתים זה כואב. לפעמים בני הזוג זקוקים לעזרה חיצונית כדי להתגבר על מכשול מסוים.

אם הגעתם לדף זה, כנראה שאתם חווים משבר, או תקופה מתסכלת וקשה בזוגיות שלכם. טיפול זוגי הוא תהליך אותו עוברים בני הזוג יחד. יחד הם לומדים להקשיב זה לזה מבלי לחוש מותקפים, או מאויימים, יחד הם לומדים להסביר זה לזה את אשר על ליבם. יחד הם לומדים לבטא דברים שעד כה היו סגורים וחסומים.
בטיפול זוגי מגיעים שני בני הזוג יחד לטיפול, והמטפל מלווה אותם בדרך משותפת. חשוב ששני בני הזוג יחושו שיש להם אוזן קשבת והבנה מצד המטפל. כשאני מטפלת בזוג, אני מקדישה זמן לצורך הבנה של מערכת היחסים בין בני הזוג, וכן זמן לכל אחד בנפרד, בעת שהשני נוכח ומקשיב.

זוגות מגיעים לטיפול על רקע נושאים שונים: לעיתים זו שחיקה בזוגיות, לעיתים משבר אמון, כתוצאה מבגידה או הסתרת אינפורמציה חשובה, לעיתים בני הזוג מוצאים את עצמם רבים ללא הפסקה ועוד ועוד. בכל מקרה לגופו, קיימת דרך התערבות שונה ומיוחדת. מניסיוני אני יודעת שזוגות מצליחים להתגבר על משברים קשים במיוחד, ומידת ההצלחה תלויה במידה רבה במידת הרצון שלהם להצליח.
מניסיון שצברתי במהלך השנים, ההשקעה בזוגיות נושאת פרי, וזוגות רבים שמחים על הבחירה לפנות לטיפול וחווים הקלה ושיפור ניכר במערכת היחסים.

מתי כדאי לפנות לטיפול זוגי?

רוב רובם של הזוגות עוברים תקופות קשות בזוגיות שלהם. יש שמתגברים על כך לבד, ללא עזרה, יש שמחליטים להיפרד, ויש שפונים לטיפול.

אני סבורה שתמיד טוב לפנות לטיפול כשנעשה קשה ביניכם, בעיקר לפני שמגיעה ההחלטה על פרידה. גם אם טיפול זוגי נראה לכם מיותר / מאוחר מדי / בזבוז זמן וכסף.

אם בניתם זוגיות ואפילו משפחה, השקעתם בבניה הזו את כל התקוות שלכם, האהבה שלכם, השמחה שלכם… כדאי להשקיע עוד קצת מחשבה וזמן, ולתת סיכוי לשיקום ולהשבת כל מה שהיה טוב ביניכם.

אני מטפלת אופטימית. הרבה פעמים אני אומרת לזוגות שמגיעים אלי לטיפול, בתחילת הדרך, שאני היחידה בחדר הטיפולים ש"מחזיקה" את האופטימיות ומאמינה ש"יהיה טוב". לאופטימיות הזו יש בסיס. מניסיוני לאורך השנים, זוגות שמגיעים לטיפול ברצינות ובהתמדה, זוכים לזוגיות טובה יותר ומספקת יותר.

כשבני זוג מגיעים לטיפול, הם מסבירים מה קרה אצלם שגרם להם להגיע, או בעצם מה קרה שהיחסים ביניהם התקלקלו. ברוב רובם של המקרים הסיבה היא אחת מהסיבות להלן:

  • הגעתי/הגענו למסקנה שאנחנו לא מתאימים
  • הוא/היא לא אוהב/ת אותי אלא את עצמו/ה
  • הוא/היא בוגד
  • אמא שלה/ו, חבר/ה שלו/ה הורסת לנו את היחסים
  • יש בינינו משקעים עצומים שכנראה אינם ניתנים לתיקון.

כל אחד מסעיפים שלמעלה הוא סימפטום. בעבודה הטיפולית אנחנו בוחנים יחד את הסיבות להתדרדרות.

אני מוצאת שאחת הסיבות הנפוצות היא חוסר הקשבה. בעידן הנוכחי הקשבה היא מצרך יקר. התבוננו סביבכם. הסתכלו על אנשים מדברים. כיום רב האנשים עושים זאת תוך כדי בדיקת מיילים / מסרונים, צפייה בטלויזיה, ועוד.  כך גם בין בני זוג, ואפילו עם ילדים. בסרט הנהדר "עולם שאינו נגמר" מנסה האב לשוחח עם בנו על הלימודים. הוא אומר כמה משפטים, הילד שותק. לאחר מספר שניות קם האב מהכיסא ואומר: "נראה לי שהיתה בינינו שיחה טובה", והולך לדרכו. למרות שזה מצחיק, זה גם עצוב. אנשים אוהבים להשמיע, פחות מזה לשמוע, ועוד פחות להקשיב.

לעיתים החיים וההתמודדות שוחקים את מערכת היחסים הזוגית. התמודדות כלכלית, התמודדות עם גידול ילדים, התמודדות עם לחצים של קריירה, הורים, משפחה מורחבת. כל אלו מקשים לשמור על המרחב הזוגי הנעים והמכיל. פעמים רבות מאד זקוקה הזוגיות להשקעה על מנת לשגשג שוב .

כולנו משקיעים בעצמנו: הולכים להתאמן, משקיעים זמן בטיפוח הגוף והנפש, מבינים עד כמה זה חשוב. גם הזוגיות שלנו זקוקה לזמן. זקוקה שנייחד לה מקום משלה, ואז היא תוכל לפרוח.

אני מאמינה בכך.