ילדים בתוך משבר גירושין

21.06.2015
|
1 תגובה
|

גירושין היא תופעה נפוצה היום, כשליש מכל הזוגות מתגרשים במהלך חייהם. ילדים להורים גרושים כבר אינם מתביישים במעמדם כמו בעבר. למרות זאת, גירושין מהווים את אחד מאירועי החיים הקשים ביותר. זהו אירוע בלתי מתוכנן במעגל החיים, ללא לוח זמנים קבוע מראש, ללא טכסים סמליים וחברתיים שמטרתם מתן לגיטימציה לתהליך ותמיכה בו. מצבי הלחץ הטבועים בתהליך הגירושין והמשבר הכרוך בו, יוצרים תנאים של פגיעות יתר וסיכון להתדרדרות אצל בני המשפחה. הגירושין הם משבר משפחתי ואישי. זהו תהליך שכרוך בסיכונים אך גם בהזדמנות להתפתחות.

הליכי גירושין מלווים בדרך כלל במצוקה רבה של שני בני הזוג. בספרות נוהגים להשוות את הליך הגירושין – מבחינה נפשית לתהליך אבל. מצוקתם של ההורים החווים הליך גירושין נובעת הן ממשקעים של פגיעות הדדיות, כעס, טינה ורגשי אשם, והן מתחושת הכישלון המלווה את הליך הגירושין. מצוקת ההורים עלולה להתבטא בין השאר בקונפליקטים ומתחים סביב שאלת משמורת הילדים וכיצד יתחלק הטיפול בהם לאחר הגירושין.חילוקי דעות בעניינים שקשורים לחינוך הילדים ובילוי הזמן איתם – עלולים להסלים במקביל למתחים אחרים שעולים בתוך הליך הגירושין.
כאשר נמצאים ילדים בתווך, הם מושפעים מהאווירה השוררת בין ההורים ומגיבים למתרחש סביבם, כל אחד לפי דרכי ההתמודדות האופייניות לו.

קונפליקטים מתמשכים בין ההורים, ובמיוחד אלה הקשורים בילדים משפיעים לרעה על מצבם הנפשי של הילדים ועל הסיכויים שהתמודדות הילד עם הגירושין תהיה התמודדות יעילה. ילדים שחווים משבר גירושין עלולים לרדת בהישגים בבית הספר, לפתח התנהגות המאופיינת בהסתגרות והתנתקות חברתית, מצב רוח דכאוני, תוקפנות, צריכת אלכוהול או סמים ועוד. קיים קשר בין המצב הנפשי של "ילדי גירושין" לבין המצב הנפשי של ההורים.

ילדים בדרך כלל אינם רוצים בגירושי הוריהם,בעקבות הגירושין הם נאלצים להתמודד עם שינויים רבים בחייהם: חלקם נאלצים לעזוב את ביתם, לעיתים גם את סביבת מגוריהם. הם נפרדים למעשה, בעל כורחם מאחד ההורים, (בד"כ האב), אשר עוזב את הבית, ועובר לגור במקום אחר. סדר יומם משתנה, נקבעים ימים של הסדרי ראיה, והם נמצאים פעם עם הורה אחד, ופעם עם השני – אבל לא עם שניהם בעת ובעונה אחת.לעיתים תכופות הורים אשר נמצאים בתוך הליך הגירושין עסוקים בעצמם ואינם חזקים מספיק כדי לתמוך בילדיהם. עם זאת, מודעות לתהליכים שעובר הילד, ותקשורת בין בני המשפחה עשויים להקל ולהרגיע את המצב.

גילו של הילד משפיע על אופן התמודדותו עם המשבר. ילדים קטנים יגיבו באופן שונה מאשר ילדים בגיל ההתבגרות. למשל: ילדים בגילאים רכים, בין שנתיים לשלוש, עלולים להגיב למשבר הגירושין ולבלבול השורר בחייהם בתוקפנות, חוסר בטחון והצמדות להורים. בגיל זה מופיעים לעיתים קשיי פרידה: כל פעם שהאם "מעבירה" את הילד לאב וההפך. הילד נצמד להורה ממנו עליו להיפרד.

בגיל 9 -12, לעומת זאת, עלול הילד לפתח נאמנות מוגזמת כלפי אחד ההורים, ולומר דברים שההורה רוצה לשמוע. בגיל זה עלולה להיות הזדהות יתר, ובעקבותיה אף ניתוק של קשר עם אחד ההורים.
בגיל ההתבגרות מהווה המשבר המשפחתי איום על תהליכי ההתבגרות הטבעיים. במצב של עימות עלול המתבגר להיות מעורב באופן אקטיבי במאבקי הכוח בין ההורים, ולהפוך בן ברית לצד שמעוניין לשמור על המסגרת המשפחתית.
שיתוף פעולה בין ההורים,הימנעות מחשיפת הילדים (בכל גיל!) לקונפליקט, תקשורת סבירה, ושמירה מוקפדת על הסדרי ראיה סדירים ותכופים מקלים על הילדים במשפחה ועוזרים להתמודד עם המשבר.

One response on “ילדים בתוך משבר גירושין

  1. מאת Zarya:

    That's a skillful answer to a diiflcuft question

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>